از این به بعد، یکی از اهداف اصلی خود را در بخش سبک زندگی مجله مگ مد لایف، به شناخت قواعد اصولی و استانداردهای با شخصیت بودن و متشخص‌تر بودن اختصاص خواهیم داد. در حقیقت قوانین و استانداردهایی وجود دارند که با تبعیت از آن‌ها می‌توان حرفه‌ای تر و متشخصانه‌تر در جمع و اجتماع حاضر شد.

قطعا یک بخش از رفتار هر فرد ذاتی بوده و به مرور زمان در فرد تثبیت شده‌اند، اما برخی اصول و قواعد و استانداردهایی وجود دارند که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان با کلاس تر در بین مردم شناخته شد.

شاید تا به حال واژه dress code  به گوش شما خورده باشد، اگر با درس کدها آشنایی داشته باشید خواهید دانست که رعایت برخی از آن‌ها در مجالس مختلف به بزرگی شخصیت شما کمک زیادی خواهند کرد. و در مجالسی حتی رعایت برخی از آن‌ها برای مهمانان اجباری است.

مثلا فرض کنید که به مجلس خاصی دعوت شده‌اید  و در کارت دعوت آن درس کد مخصوص آن مراسم ذکر شده است، در این حالت شما مجبور به تبعبت از آن درس کد خواهید بود، در مابقی شرایط نیز دانستن درس کدها و آداب حضور در اجتماع از شما فردی متشخص‌تر خواهد ساخت. بنابراین در طی چندین مقاله به این قواعد و استانداردها خواهیم پرداخت.

پس با ما همراه باشید تا از آداب استفاده از عطر و ادکلن در اجتماع بیشتر بدانیم.

چرا استفاده از عطر و ادکلن انقدر مهم است؟

چرا استفاده از عطر و ادکلن انقدر مهم است؟

رایحه هر فرد به خصوص در قرارهای اولیه، یکی از تعیین کننده ترین معیارهای شخصیت فردی است. در واقع رایحه شخصی تو معیاری است که تو به زبان بی زبانی بخشی از روحیات و شخصیت خود را برای طرف مقابل تعریف می‌کنی.

پس انتخاب بهترین رایحع بنا به هر مکان و مجلس انتخاب هوشمندانه ایست، که البته بایستی قواعد درست و صحیح استفاده از هر رایحه را در هر مجلسی بدانی که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

آداب اصولی پاپ کردن یا پوش کردن عطر و ادکلن:

ابتدا لازم است که درک واضحی از تفاوت عطر و ادکلن و شناخت تفاوت انواع آن‌ها با هم داشته باشیم.

در واقع عطرها معمولا از عصاره خالص‌تر تشکیل شده‌اند  و ادکلن‌ها درصد بیشتری از الکل را به خود اختصاص داده‌اند، که همین تفاوت در مقدار میزان الکل و درصد خالص بودن عصاره سبب تفاوت عملکردی و ماندگاری آن‌ها شده است.

در حقیقت عطرها ماندگاری بالاتری دارند ولی در عوض شدت انتشار آن‌ها و نفوذ آن‌ها کم‌تر است، اما ادکلن‌ها به دلیل داشتن الکل فراوان نفوذ بالاتری دارند اما ماندگاری کمتری در طول روز خواهند داشت.

اگر می‌خواهید که اطلاعات دقیق تری از تفاوت انواع عطر و ادکلن و… بدانید لطفا بر روی لینک داده شده کلیک نمایید.

محل مناسب پاپ کردن عطر و ادکلن:

محل مناسب پاپ کردن عطر و ادکلن:

باید توجه داشته باشید که عطر و ادکلن را نباید به هر قسمت از لباس یا بدن خود پاپ کنید. در واقع اصلا نباید آن ها را به لباس خود پوش کنید و بلکه بایستی آن را با پوست خود در تماس قرار دهید.

برای آقایون زیرگلو و پس گردن نقاط مناسبی برای پاپ کردن عطر است و برای خانم ها در نقاط نبض دست‌ها، آرنج دست، پشت لاله گوش، روی ناف و پشت زانوی پا نقاط مناسب پاپ کردن اصولی عطر و ادکل می‌باشد.

اما شاید پرسشی پیش آید که علت تفاوت نقاط بدن خانم‌ها با آقایون در چیست؟

در پاسخ باید گفت که بخشی از این تفاوت به نوع لباس متفاوت آقایون با خانم‌ها بر می گردد. مثلا فرض کنید که ساعت آقایی چرمی است و در این حال عطر خود را در قسمت نبض دست پاپ کند، در این شرایط معلوم می شود که ترکیب چرم ساعت و عطر مردانه رایحه مناسبی را ایجاد نخواهد کرد. پس این اصول بنا به درس کد رایج هر جنس، پیشنهادات مناسبی را برای داشتن رایجه بهتر ارائه کرده است و همه جوانب را در نظر گرفته است.

در چه محل‌هایی حق استفاده از عطر و ادکلن را نداریم؟

در چه محل‌هایی حق استفاده از عطر و ادکلن را نداریم؟

همان طور که داشتن رایحه خوش یکی از اصول حرفه ای بودن یا متشخص بودن شما را تعریف می کند، گاها نداشتن رایحه نیز ضروری و لازم است و در همه مکان ها و در ملاقات با افراد به خصوصی نباید از عطریات استفاده کرد و به نوعی باید از نظر رایحه خنثی و بدون بو بود.

در زمان عیادت از بیماران: در حالت استاندارد، شما حق استفاده از عطر و ادکلن را در ملاقات با بیماران نخواهید داشت چون ممکن است باعث مسمومیت تنفسی و یا  التهاباتی برای فرد بیمار بشوید. حتی اگر بیمار شما به عطریات حساسیت نداشته باشد، اما ممکن است در بیمارستان بیماران دیگری وجود داشته باشند که به عطریات در زمان بیماری واکنش نشان دهند. پس به هیچ عنوان در بیمارستان‌ها از عطر و ادکلن استفاده نکنید.

در زمان مصاحبه شغلی: شاید تعجب کرده باشید ولی این پیشنهاد عاقلانه ای است چون ممکن است که فرد مصاحبه کننده از عطر شما حس بدی دریافت کند و به نوعی به سلیقه آن نخورد. پس پیشنهاد شده است که در اولین مصاحبه شغلی بی رایحه و خنثی باشید. توجه کنید که منظور ما این نیست که بدبو باشید، بلکه پیشنهاد  ما این است که در این موارد ترجیحا رایحه تندی از خود نداشته باشید.

 

در زمان جلسات طولانی مدت:  به دلیل آنکه معمولا در این جلسات فضا بسته است و امکان تداخل رایحه‌های مختلف وجود دارد، توصیه شده است که در این جلسات تمامی افراد با بوی خنثی و بدون بو حاضر شوند.

 

توجه فرمایید که در این شرایط استفاده از افترشیوها و مامرولت ها ضروری است.

انواع رایحه و نت‌ها در عطر و ادکلن:

انواع رایحه و نت‌ها در عطر و ادکلن:

هر عطر و ادکلنی از سه نوع نت ابتدایی، میانی و بلند مدت تشکیل شده است. بنابراین در موقع خرید عطر و ادکلن باید دقت داشت که هر سه نت، مورد بررسی قرار بگیرند. در واقع خرید اصولی عطر به زمان طولانی نیاز دارد و بهتر است پیش از خریداری هر عطری، به نت میانی و بلند مدت آن نیز توجه فرمایید.

به طور کلی در فصل های گرم سال، عطرهایی با رایجه و نت سرد توصیه شده است. و برای فصول سرد سال نیز نت‌عای گرم پیشنهاد شده است.

اگر دیت و یا قرار عاشقانه ای دارید استفاده از رایحه‌های گرم‌تر پیشنهاد  ما به شما است.

 

توجه کنید که دانستن این نکات به روابط بهتر فردی، چه در قرارهای عاشقانه و چه در حضور فعال در اجتماع کمک فراوانی خواهند کرد.

پس حتی اگر تا به امروز به این نکات توجه نداشتید بهتر است که زمانی را برای به کارگیری این نکات اختصاص دهیم تا با رعایت آنها حضوری بهتری در بین مردم داشته باشیم.

به عنوان مثال باید حتما توجه داشت که عطریات شما در زمان ملاقات‌های کاری با عطریات شما در زمان ملاقات عاشقانه خود کاملا باید متفاوت باشد.

توجه به این نکات ضمن متشخص نشان دادن شما از رفتارهای عجیب افراد نیز جلوگیری خواهد کرد، چون رایحه شما ممکن اسنت باعث آزار به فرد دیگری باشد پس بایستی در هر محل از رایجه مناسب آن محل بهره برد.

به قلم پوریا نجفی شیوا