مردم یونان باستان چه طور لباس می پوشیدند؟

همانطور که در چند مقاله قبل از مجله مد و فشن مگ مد لایف مشاهده کردید بر آن هستیم تا تاریخ لباس تمدن‌های قدیمی را در مقالات جداگانه‌ای بررسی کنیم.

بعد از بررسی پوشاک ایرانیان باستان و همچنین لباس مصر باستان به سراغ بررسی پوشاک و لباس مردمان یونان باستان رفته‌ایم پس اگر علاقمند هستید تا با نوع پوشش یونانیان باستان آشنا شوید با ما همراه باشید.

لباس یونانیان باستان در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

 در آن دوره از تاریخ باستان که همزمان بود با تمدن مصر, زنان پیراهن‌های دوخته شده چسبان از پارچه‌های رنگارنگ درخشان می‌پوشیدند و همراه با آن یک دامن چین‌دار که دارای چندین ردیف چین افقی بود و تا مچ پا می‌رسید بر تن می‌کردند.

از قرن هفتم تا اوایل قبل از میلاد زنان یونانی پیراهنی بلند تا مچ پا می‌پوشیدند  و مردان نیز لباسی به اسم کیتان بر تن می‌کردند و پارچه‌ای مستطیلی شکل از یاکتان بود.

کیتان‌ها با کمربند یا بدون آن پوشیده می‌شدند.

لباس مردانی که فعالیت‌های بدنی بیشتری داشتند همان کیتان بود که ولی آن را تنها بر شانه چپ خود می‌انداختند و دست راست خود را برای آزادی عمل باز می‌گذاشتند همچنین به جای یک کمربند دو کمربند استفاده می‌کردند.

در مراسمات رسمی‌تر مردان یونان باستان لباس بلندتر می‌پوشیدند.

یکی دیگر از لباس‌های یونانی‌های یونانیان باستان پیلوس نام داشت که زنان روی کیتان خود آن را می‌پوشیدند.

در واقع پیلوس پارچه‌ای مستطیل شکل از پشم بود که روی شانه‌ها بسته می‌شد.

یک لباس دیگر یونانیان باستان کلامیس نام داشت که یک شنل راحت تابستانی بود که مردم در هنگام سوارکاری از آن استفاده می‌کردند.

از دیگر لباس‌های یونانیان باستان می‌توان به هیماتیون اشاره داشت که زنان و مردان آن را به دور بدن خود می‌پیچیدند جوان و فلاسفه آن را بدون کیتان و مستقیماً روی بدن خود می‌پوشیدند و با آن یک کمربند استفاده می‌کردند.

از نکات قابل توجه دیگر درباره لباس یونانیان باستان می‌توان به چروک بودن پارچه لباس‌ها اشاره داشت که این مورد از سلایق مردمان آن دوران بود.

در یونان باستان نشانه سوگواری و نوع لباس پوشیدن در مراسم سوگواری, پوشیدن لباسی بدون کمربند و به رنگ قهوه‌ای تیره بود.

 

لباس در دوران یونان باستان

ویژگی ها و نکات نوع پوشاک و لباس در دوران یونان باستان

مردان و زنان یونان باستان به استفاده از عطر و روغن و مواد خوشبو کننده علاقه زیادی داشتند و در کنار لباس‌های خود حتماً از عطرهای خوشبو نیز استفاده می‌کردند.

بر اساس بررسی تاریخ مردان تا زمان اسکندر به ریش گذاشتن علاقمند بودند آنها موی خود را کوتاه می‌کردند و به دور  پیشانی خود موبند می‌بستند.

زنان موی خود را معمولاً بلند نگه می‌داشتند و آن را به صورت ریز در می‌آوردند و یا در میان سر فرق باز می‌کردند و دنباله موهای خود را در پشت گردن به صورت شینیون در می‌آوردند و برای این کار از سنجاق سر استخوانی یا عاج ساده یا طلاکاری شده استفاده می‌کردند.

مردان و زنان یونان باستان صندل‌هایی با کف چرمین می‌پوشیدند که با تسمه‌هایی از چرم به ساق پا بسته می‌شد.

همچنین درباره کفش‌های مردمان یونانیان باستان می‌توان به این اشاره کرد که یونانیان باستان اولین مردمانی بودند که کفش پای چپ و راست خود را از هم متمایز کردند و کفش پای راست را از چپ مشخص می‌کردند.

از دیگر اکسسوری‌های مردم یونان باستان می‌توان به استفاده از آینه دستی اشاره داشت که معمولا از برنز ساخته می‌شد و اندکی محدب بود.

اگر به این دست از مقالات علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم تاریخ لباس مردم اروپایی را نیز در این لینک بخوانید.

در زیر می‌توانید نمونه‌هایی از عکس لباس مردم یونان باستان را با جزئیات مشاهده فرمایید.

به قلم پوریا نجفی شیوا

عکس لباس های یونان باستان 

لباس مردم یونان باستان
مردم یونان باستان چه طور لباس می پوشیدند؟
لباس و اکسسوری های مردم یونان باستان
تلگرام مگ مد لایف
اینستاگرام مگ مد لایف