در این مقاله از بخش مد و فشن مجله مگ مد لایف، می‌خواهیم به بررسی رنگ‌های سال که در سال‌های گذشته به دست شرکت پنتون به عنوان رنگ آن سال انتخاب شده‌اند بپردازیم و مشخص کنیم که هر سال چه رنگی را به عنوان نماد خود داشته است.

پس برای آشنایی بیشتر با مفهوم رنگ سال و آگاهی از رنگ‌هایی که در سال‌های اخیر انتخاب شده‌اند با ما همراه باشید.

رنگ سال چیست؟

رنگ سال، رنگی است که به وسیله شرکت پنتون همه ساله معرفی می‌گردد. در واقع یک شرکت (پنتون) بنا بر یک سری رویدادها و گاها بنابر شرایط پیش روی آن سال سعی می‌کند رنگی را به عنوان رنگ نمادین و اصلی آن زمان انتخاب و معرفی کند.

به عنوان مثال در سال همه گیری کرونا، شرکت پنتون رنگی امید بخش و شادی بخش را برای گذر از آن زمان، به عنوان رنگ سال به مردم جهان معرفی کرد.

حال سوال اساسی پیش می‌آید که تا چه اندازه رنگ‌های سال مهم هستند؟

آیا انتخاب رنگ سال تغییری در رویکرد شرکت‌ها و برندها در طول آن سال خواهد گذاشت؟

برای پاسخ به این دو سوال میتوان اشاره کرد که طبق تجربه سال‌های گذشته مشخص شده است که انتخاب رنگ سال به دست شرکت پنتون تنها امری نمادین محسوب شده است و معمولا اثری از آن رنگ به وضوح و به طور گسترده در برندهای مد و فشن و دیگر برندهای مرتبط، قابل لمس نبوده است.

البته گاها در همان ابتدای معرفی رنگ سال، برخی محصولات جدید به طبع آن رنگ معرفی و به بازار عرضه می‌شوند. اما با گذشت زمانی، جنبه اصلی آن یعنی رنگ سال بودن به دست فراموشی گذاشته و هیچ کسی در طول سال، محصولی را به خاطر رنگ سال بودن خریداری نمی‌کند.

پس معمولا تمامی برندها، محصولات جدید و مد روز خود را بی توجه به رنگ سال تولید و روانه بازار می‌کنند.

به طور خلاصه رنگ سال تنها جنبه نمادین برای آن سال جدید خواهد داشت و حنبه کاربردی آن معمولا بسیار کم خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرام مجله مگ مد لایف

شرکت پنتون در سال‌های گذشته چه رنگ‌هایی را به عنوان رنگ سال برگزیده است؟

در این بخش از مقاله، تاریخچه چند سال گذشته رنگ‌های سال را مورد بررسی قرار خواهیم داد و مشخص می‌کنیم که هر سالی چه رنگی را و با چه هدفی دارا بوده است.

معرفی رنگ سال 2023

رنگ سال 2023

رنگ سال 2023 رنگی قدرتمند است. viva magenta  ریشه ای قرمز رنگ و یا به عبارتی سرخابی دارد که مفهومی بر شجاع و نترس بودن را به بیننده القا می‌کند.

رنگ سال 2023 بیانگر سیگنال جدیدی از قدرت و در عین حال شادی آفرینی است.

رنگ viva magenta  رنگی با کد 18-1750 است که یکی از درخشان ترین و در عین حال قوی ترین رنگ‌های جهان است.

این رنگ  از هر کسی با روحیه سرشار از زندگی و دارای روحیه سرکش استقبال می‌کند و بیانگر شجاعت، قدرت و در عین حال تحرک مثبت است.

به امید آنکه این رنگ نوید بخش شادی و زندگی مسرت بخش، برای تمامی افراد جهان و به خصوص مردم ایران زمین باشد.

رنگ سال 2023

رنگ سال 2022

شرکت پنتون که همه ساله، رنگی را به عنوان رنگ سال انتخاب می‌کند برای سال ۲۰۲۲ رنگ بنفش آبی و یا به عبارتی very peri را با کد رنگ‌ ۱۷-۳۹۳۸ رنگ سال ۲۰۲۲ معرفی کرد.

این رنگ زیبا به نوعی الهام بخش وفاداری همراه با شور و هیجان است، همچنین به نوعی می‌توان این رنگ را نماد نوآوری و خلاقیت نیز به حساب آورد.

آبی بنفش به عنوان رنگ سال 2022 انتخاب شد

رنگ سال 2021

رنگی پر انرژی یعنی زرد در کنار رنگ خاکستری به عنوان رنگ سال 2021 انتخاب شدند.

اما دلیل انتخاب رنگ زرد و رنگ خاکستری به عنوان رنگ سال 2021 از دید کمپانی پنتون چه بود؟

طبق بیان این شرکت، رنگ زرد به خاطر انرژی مثبت، ابراز حس قدرت، بروز احساسات عمیق و داشتن پیامی به عنوان حس خوشبختی در کنار رنگ خاکستری با هدف بیان الهام بخشی، تلاش برای نشاط و روح انگیز بودن انتخاب گشته است.

به نظر می‌آید که کمپانی پنتون با انتخاب این دو رنگ خواستار انتشار پیامی جهت حفظ روحیه و تزریق نشاط را به مردم جهان، پس دوران سخت کرونا داشته است. در ادامه به بررسی دقیق‌تر این دو رنگ و خاصیت هر کدام خواهیم پرداخت.

رنگ زرد و خاکستری، رنگ سال2021

رنگ زرد 2021 (illuminating 13-0647) –

رنگ زرد 2021 دارای کد رنگی 0647-13  می‌باشد که نشاط و گرمی بسیار زیبایی را به فرد بیننده منتقل می‌کنند. اما خاصیت رنگ زرد در چیست؟

خواص اصلی طیف رنگ زرد:

خوشبختی

عقل و هوش

نشاط

اعتماد به نفس

خلاقیت

اصالت

رنگ سال 2021

رنگ خاکستری 2021 – ultimate gray 17-5104

رنگ خاکستری سال 2021 میلادی دارای کد رنگ 5104-17 می‌باشد که همان طور که اشاره شد الهام بخشی یکی از صفات آن است. اما به طور کل رنگ خاکستری دارای چه خصوصیات و ویژگی‌هایی است؟

خواص طیف رنگی خاکستری روشن:

نماد آرامش

صرفه جویی

بی طرفی

هوش بالا

استقلال

سازش

به قلم پوریا نجفی شیوا