پیش از خرید هر محصولی دانستن برخی نکات کاربردی به انتخاب صحیح‌تر و لذت‌ بخش‌تر آن کمک شایان توجهی می‌کند، قطعا فرش نیز از این قاعده پیروی کرده و بایستی پیش از انتخاب هر محصول آن به برخی نکات توجه کرد.

در این مقاله از بخش فرش مجله مگ مد لایف، چند نکته کاربردی و طلایی خرید فرش را بررسی کرده‌ایم تا با دانستن آن یکی از بهترین خریدهای خود را انجام داده و لذت هر چه تمام‌تر آن را ببرید.

این نکات صرفا به قیمت فرش و کیفیت آن محدود نشده است

چرا که محصولات مورد بررسی از جمله کالاهایی است که در دکوراسیون منزل نقش اساسی ایفا می‌کند، پس بایستی جنبه‌های مختلفی از ظاهر آن را نیز مورد بررسی علمی و تجربی قرار داد. پس لطفا با ما همراه باشید.

نکات خرید فرش

بررسی نکات کاربردی خرید فرش:

همان طور که اشاره شد فرش علاوه بر جنبه کاربردی آن، از دیدگاه دکوراسیون خانه نیز پر اهمیت است و در ایجاد جو مثبت و حس آرامش و راحتی خانه بر روی افراد تاثیر فراوانی می‌گذارد.

در واقع شما می‌توانید با انتخاب درست فرش حس مد نظر خود را در فضای خانه خود ایجاد کنید.

علاوه بر این ممکن است از فرش در محل کار یا نمایشگاه و… استفاده کنید که هر کدام از این محیط‌ ها جو و فضای خاص خود را طلب می‌کنند. که انتخاب درست محصول می‌تواند شما را هر چه بیشتر به هدف خود نزدیک کند.

پس اولین نکته‌ای که بایستی مد نظر قرار دهید توجه به محیط و نوع کاربرد آن است.

 به عنوان مثال فرشی که در اتاق خواب استفاده خواهد شد با فرش پذیرایی و محیط‌های پر رفت و آمدتر متفاوت خواهد بود و بایستی فرشی که در محیط شلوغ استفاده می‌شود پاخورتر باشد.

بر همین اساس می‌توانید از محصولات لطیف‌تر در اتاق خواب استفاده کنید.

نکته بعدی به ابعاد فضای خانه برمی‌گردد.

در واقع اگر می‌خواهید فضای محل شما بزرگ‌تر دیده شود از فرش‌های روشن‌تر استفاده کنید و طبعا بر عکس آن موجب صمیمی‌تر دیده شدن فضاهای بزرگ خواهد شد.

توجه به نوع زندگی و لایف استایل افراد خانواده نیز در انتخاب درست فرش مناسب تاثیرگزار است.

مثلا فرض کنید خانواده شما از کودکان خردسال تشکیل شده است و یا به عبارتی برای اتاق کودک در نظر دارید که فرش بخرید، در این حالت علاوه بر شکل و ظواهر فرش بایستی به تمیز ماندن و رنگ محصول نیز توجه فرمایید.

گرد و غبار شهرها یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند در انتخاب مناسب‌تر فرش تاثیرگزار باشد. چرا که فرش‌های تیره‌تر ممکن است گرد و غبار بیشتری را در معرض نمایش قرار دهند. همچنین محصولات دارای نقش و نگار و رنگارنگ‌ تر گرد و غبار کم‌تری را نمایان می‌کنند.

امروزه انواع فرش با کیفیت‌های مختلف در بازار ایران و جهان وجود دارند که هر کدام از آن‌ها از نخ‌هایی با درجه کیفی متفاوتی استفاده می‌کنند.

از دیگر نکات می‌توان به توجه به رنگ دیوار و رنگ پرده‌ها اشاره داشت که بهتر است یک هارمونی و تناسبی بین رنگ و نقش و نگار این‌ها با هم وجود داشته باشد.

توجه به ابزار و وسایل خانه و شیوه چیدمان و قرارگیری آن‌ها نیز بایستی مد نظر قرار بگیرد. به عنوان مثال فرض کنید که گلدان بزرگی در فضای خانه شما قرار گرفته است که به هیچ عنوان نمی توانید آن را به جای دیگر منتقل کنید، در این حالات می‌توان از ابعاد مختلف فرش و یا نوع بیضی و یا گرد آن استفاده کرد.

نکات خرید فرش

نکات خرید فرش به طور خلاصه:

  • توجه به نوع کاربرد و محل استفاده فرش
  • تاثیر رنگ فرش بر ابعاد خانه
  • توجه به لایف استایل خانواده
  • توجه به شهر محل زندگی از نظر میزان گرد و غبار
  • توجه به نخ فرش
  • توجه به رنگ دیوار و پرده
  • توجه به وسایل خانه و نحوه چیدمان آن‌ها

جمع بندی:

قطعا موارد دیگری همچون قیمت فرش و سلیقه شما در طرح و نقش‌ها در انتخاب بهتر کمک خواهد کرد. در این مقاله ما صرفا سعی کردیم چند نکته ریز و ظریفی که ممکن است در ابتدا مورد توجه قرار نگیرند را بیان کنیم تا به انتخاب بهتر شما کمک کند.

به قلم پوریا نجفی شیوا